Τρίτη 23 Φεβρουαρίου 2016

ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΒΟΛΕΫ: 3ο ΓΕΛ ΣΕΡΡΩΝ - ΓΕΛ ΜΑΥΡΟΘΑΛΑΣΣΑΣ 2-0

Ρεπορτάζ του αγώνα από τον ΣΠΥΡΟ ΜΠΑΤΖΟ.

Στα πλαίσια των σχολικών αγώνων βόλεϋ αγοριών, στις 19 Φεβρουαρίου 2016, διεξήχθησαν οι αγώνες ανάμεσα στα σχολεία που πέρασαν στην επόμενη φάση. Η αναμέτρηση που κέντρισε το ενδιαφέρον όλων ήταν αυτή  των Γενικού Λυκείου Μαυροθάλασσας, κατόχου του τροπαίου, και 3ου Λυκείου Σερρών. Οι  δύο ομάδες, έπειτα από καθυστέρηση λόγω τεχνικών προβλημάτων, μπήκαν δυναμικά στο γήπεδο με την κερκίδα να ζητωκραυγάζει για τους τροπαιούχους.  Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κάνεις δεν περίμενε αυτήν την εξέλιξη. Το 3ο κατάφερε με μαγικά σερβίς να πάρει μία μεγάλη διαφορά 7-1, αλλά με την παρέμβαση ενός σύντομου Τάιμ Άουτ οι «χωριάτες» συνήλθαν και κατάφεραν να φέρουν ξανά στα ίσα το παιχνίδι. Οι ρόλοι, όμως, αντιστράφηκαν και πάλι με τη διαφορά να εκτοξεύεται σε 8 πόντους με το πείσμα της Μαυροθάλασσας να βγαίνει στο γήπεδο και να πλησιάζουν στο -2. Από εκεί και πέρα ο αγώνας έπαψε να έχει ενδιαφέρον πλέον αφού μετατράπηκε σε μονόλογο για το 3ο. Κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-19 και πήγαν στο πάγκο με προβάδισμα. Το δεύτερο σετ ξεκίνησε εντυπωσιακά με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς και η κατάσταση να «ανάβει» . Το πάθος και η δίψα για νίκη ήταν φανερά στα πρόσωπα των μαθητών. Μετά το 7-7 και τις λάθος επιλογές της των φιλοξενούμενων  δόθηκε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν. Κατάφεραν να πλησιάσουν και πάλι οι «χωριάτες» αλλά τα λάθος σφυρίγματα και το άγχος οδήγησαν σε μία εύκολη νίκη του 3ου με 2-0 σετ. Η απογοήτευση στα μάτια των παικτών της Μαυροθάλασσας, καθώς δεν μπόρεσαν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους, ήταν φανερή.

Σύνθεση ΓΕΛ ΜΑΥΡΟΘΑΛΑΣΣΑΣ: Μπάτζος, Σάρα, Ιατρούδης, Νερατζίδης, Κιτσικούδης, Σαουλίδης, Μπίλιος, Παντικίδης, Κικιόπουλος